Onuda kuda prolaze dah, riječ i hrana, a često izbijaju smrad i poganština nalaze se usta. Simbolička vrijednost varira – neke kulture ih poštuju kao izvor stvaralačke moći, druge kao rupu kroz koju se u tijelo uvukla duša. Iza paučine paučina svila se daleka davnina u kojoj se smatralo da najtoplokrvniji mogu usnama da „zavate“ nemušti govor. Eh, ta divna sposobnost činjenja kroz zborenje. Pred onim čovjekom koji vještinom ovlada, otvarale su se zgrčene šake žrtava, kradne misli lopova, namjere svirepnika, ali i zamandalјene škrinje iz pećina… Šta god izgovorili – glas bi opio i najbezumnijeg ratnika. Ali, nemušto bajanje kroz glasne žice nije poteklo od lјudi, već od sitnih zvjeri… gmazova, tačnije.
No, da se vratimo početku svih početaka. U Africi se na svakih sedam vjekova rađao bijeli nosorog. Krupan stvor neviđene snage. Lavovi mu se sklanjali s puta, krokodili uzmicali u riječna korita – sve krvožedno i bijesno je skakalo u stranu, iako ne postoji predanje da je božanstveno čudo s tri roga ikad nekoga ritnulo… Hranili su se generacijama na isti način – mliječnom travom, vulkanskim jajima, a dane provodili u ravnanju brda. Volјeli su da se igraju sa monsunima i odbijaju gromove sa tla. Zanimale su ih svakakve koještarije da ćemo pravo. Nešto od toga jeste bilo beskorisno, skoro zaludno… ali mnogo dobra i spasenja bijeli džinovi načiniše. Loza čudotvorne vrste se okončala naglo – prebila na četrnaestom kolјenu… prevarom… A evo i kako:
Čandaki bješe četrnaesti iz loze sniježno bijelih, već napunio osamdeset godina, što se u liniji bijelih nosoroga smatralo zrelim lјetima – skoro pa puna snaga. Puftao bi na oblake tjerajući ih da iscijede koje kilo kiše nad savanom. Životinje u njegovoj blizini žedne i gladne ne bi ostajale. Rogom od snage krčio je otrovne močvare i pravio pute za slonove, zebre i antilope. Sve su mu se zvijeri pognute glave klanjale, najčešće iz lјubavi… malo njih iz jeze. Živio je tako Čandaki od dana do dana, gegajući masivnu zadnjicu pod vrelim suncem, ne očekujući da će iko ili išta u Africi poželјeti da ga povrijedi ili izda. A i što bi? Bio je dobar i drag. Ugodan svima… Međutim, u zbiru se nekako prevario. Dodao više šećera, a uteklo mu kilo soli kroz rukav. Jer, nije znao četrnaesti od rase bijelih da blagodno činjenje više iritira pogane duše no zabijeno koplјe u njihova čela.
Jednog jutra se debeli Čandaki probudi. Na stomaku primijeti pijavicu. Kad se zagleda bolјe, otkri da se ne radi o žderaču sukrvice, već o drhtavom crnom gušteru, ne većem od crva. Kad krenu da ukloni lјigavo smetalo, ono sitno zavapi “Ne miči me, molim te! Nećeš ni osjetiti da sam tu… samo bih da ti se divim”. Čandaki bi pomalo tašt, ujedno lakomisleno darežlјiv… sažali se na pijukavo gadavče i dozvoli da mu na tijelu obitava, uz opomenu “Nemoj da bockaš ili da mi na bilo koji način smetaš”. Ovaj se zakle na zmijin grob i plјunu tri puta u stranu da takvu namjeru nema! Samo mu žuti brk sijevnu zlobogarom. Započeše njih dvojica druženje. Često bi se peo do Čandakijevog uha, šunjao i šaptao… šaptao. Tako propast započe grdnu avanturu. Šapatom.
Uistinu, gušterče ga nije peckalo kada bi bili sami… ali ako bi se išta drugo desilo sa strane (neki trn, oštar kamen pod stopalom) gizdavi stvor bi iskoristio da uštine Čandakija dodatno. Ovaj to ne bi primjećivao, misleći da je sve dio nezgode, uganuća i bockica suve trave. A onda su i ptice počele da kruže, i konačno slijeću na njegova leđa. Gušter mu kaza da bez njih ne bi umio da se druži i da mu treba malo razgovora mimo svakodnevnih stvari na bijelom stomaku. A u potaji nauči vrane i čvorke da ga klјunom isklјucaju sve dok sitne rane ne porastu, otvore i zagnoje. Čandaki ni to nije primjećivao, ta bio je silan i veliki. Šta su ogrebotine na planini. A gmaz mu je pričao raznoslovne bajke, umivao uši poslasticama. Postadoše njih dvojica nerazdvojni prijatelјi. Tako je makar Čandaki smatrao. Ptice dugih klјunova su sve češće dolazile, rane postajale dublјe i prskave, a bajke sve sočnije. Naposletku, već iscrplјen od rijeke što isteče iz njega, divni Čandaki skonča uz drvo Akua… s gušterčićem pored uva. Smrad mu je do zadnjeg trena pričao kako mu se divi. I da ne obraća pažnju na bolove s leđa. Sve je to od trnja. Ni do zdanjeg trzaja volina nije shvatila da skapava od prijatelјa… slatkorečivog crva.
Kad se iz Čandakija duša otrgla, gušter osta da srče preostalo meso. Jeo, ždrao i gutao danima. Gozba je potrajala. Na kraju, narastao u jednog od najružnijih stvorova… komodo zmaja. Pih, i danas ima njegovog okota. Tamo su negdje, palacaju jezicima i beče tražeći one koža mekih, mirisa od bogova, da im šapnu nešto od opoja… i slome rebra.
* * *
Znaš… rađaju se i ovdje oni sa talentima. Kod nekih dar umije da sija jasnije od kože. Da li od lјepote, pameti ili sa zidova srca – svjetlost privlači mnoge poglede. I one kojima svjetlost smeta. Takvi dođu do središta ognja i nađu načina da ga ugase. Pohvale i divlјenja kulјaju s jezika onog koji se približava. Zavaravaju dok meso po stomaku režu. Ljube te riječima dok ti leđa grebu. Gušterolika psina se umilјava dok ga u krevet ne pustiš… a onda čeka da zaspiš. Da ti plam uguši.
Dozvoliti svakom da ti priđe – stvar je vaspitanja. Ne dati parče uva da ti šapuću laži – mudrost je opstanka. Ako želiš duga prijatelјstva s gušterima, onda razvij kratkotrajno pamćenje. Nema drugog načina.
Afrikanci tvrde da se u prijatelјstvu sve svodi na samo jednu stvar – kako biti Čandaki bez guštera.
Milisav S. Popović